Čvc
Damh the Bard – velekněz pohanské hudby
Od loňského roku můžeme hovořit o tradici, když se fenomenální pohanský hudebník, pedragon OBOdu a druid Damh the Bard vrátil potřetí do Čech na koncert.
Sám Damh se podle jeho slov do Čech rád vrací, protože jsme velmi enthusiastičtí a vděční posluchači. Pojďme se ale podívat, kým Damh the Bard – David Smith opravdu je a jak se známým Damh the Bardem stal.
Pokud se o pohanství už nějakou dobu aktivně zajímáte, tak nemůžete nezaznamenat fenomenální osobnost tzv. „pagan music“ ukrývající se pod pseudomymem Damh the Bard. A protože jeho písně jako Lugnasadh, Gently Johny nebo Pagan Ways oblétly celý pohanský svět, je jistě vhodné se o tomto novodobém „bardovi“ dozvědět něco víc.
Damhovo dětství
Damh the Bard byl už v dětství plně zaujat hudbou a zpíval si písně takových legend jako jsou Sweet, Slade nebo T-Rex. Vždycky byl přitahován rockovou hudbou a byl odkojen interprety jako John Denver, Don Williams, Glen Campbell a Rolling Stones.
Velice ho lákala basová kytara, ale jeho dědeček mu řekl dvě životní moudra, kterých se Damh the Bard drží celý život: „Když se naučíš hrát na kytaru, už ti nikdy žádný nástroj nebude cizí“ a „když budeš umět hrát, už nikdy nebudeš sám“, a snad právě proto byla kytara jeho vysněným nástrojem.
V osmi letech se začal učit hrát na kytaru a jeho učitelem byl Ir Tim O‘ Leary. Neučil ho teorii, ale to, jak se má hrát podle tradice (která v tomto ohledu byla šířena pouze ústně). Učil ho Irské lidové písně, Jigy a Reely, což se odrazilo na stylu výuky. Když byl teenager a dostal svoji první elektrickou kytaru – Fender Stratocaster a vůbec nemohl hrát! Všechen jeho um byl ve folkové kytaře a elektrika mu nějak nešla do ruky. Nicméně, díky jeho sklonu k lidové písni, získal neuvěřitelný cit pro rytmus.
Damh mág a metalista
Později se stal členem heavy metalové kapely Targa. Ovšem díky některým nepříjemným zkušenostem tuto činnost brzy opustil. Dokonce na jeden čas hudbu opustil úplně. Ale stále rostl jeho zájem o okultismus a magii. Jedním z důvodů byl i kultovní film Devil Rides Out s Christopherem Lee. V tomto filmu je slavná scéna kdy Christopher Lee sleduje magický rituál – objeví se polovina muže, polovina kozla, sedící se zkříženýma nohama v klasickém postoji Bafometa Eliphase Leviho.
Philosophus
Byl tím fascinován a zanedloho poté jeden jeho přítel přišel se zprávou, že se stal Neofytem ve společnosti Occult Church Society, což byla společnost, která vycházela z práce Aleistera Crowleyho a Golden Dawn. Tedy i Damh the Bard studoval v této společnosti a zanedlouho získal stupeň Philosophus.
Pohanství
Pak si ale řek,l co dál? Kam dál jít? V tu chvíli se k němu dostaly inzeráty organizací jako The Pagan Federation, Guild of Pagans, Fellowship of Isis, všechny kladly důraz na „Green Spirituality“ a drudství, což velmi rezonovalo s jeho vnitřním chápání spirituality jako takové. A to byl přesně důvod, proč Damh the Bard vstoupil v dubnu 1994 do Order of Bards Ovates and Druids. Titulu Druida dosáhl v roce 2002. Ovšem ještě předtím, když byl na stupni Barda, ho velmi ovlivnila Fiona Davidson, kterou potkal v roce 1994 na konferenci Pohanské federace. Koupil si keltskou harfu a právě toto období byl počátek autorské tvorby Damh the Barda.
Legenda přichází
V létě 1997 už vyhrál titul Bard of Wessex a v listopadu 1997 hrál na 10. výroční party OBODu spolu se skvělým hudebníkem Robinem Williamsem. Poté dal dohromady kapelu Spiral Castle a přišel jeho velký den, měl vystupovat na scéně, kde před ním hráli velikáni jako Abba, Jethro Tull a další. Damh hrál na Národní konferenci Pohanské Federace pro cca 1 500 lidí! Bylo to obrovský úspěch a organizátoři ho ihned požádali, aby za rok přijel hrát znovu.
Poté následovaly další pozvánky na různé pohanské akce všude po Velké Británii a přišlo období inspirace, kdy v několika letech natočil několik vynikajících alb. Lidé začali jeho hudbu zpívat u ohňů a při rituálech jako „chanty“. Damh the Bard se stal legendou. V lednu 2008 vydal i svůj zpěvník s akordy (The Green and Burning Tree).
Diskografie
Damh the Bard doposud vydal 6 alb včetně jednoho záznamu z živého koncertu a jednoho singlu. V živém albu As Nature Intended zazní i jeho verze legendární punkové Anarchy in the UK a autobiografický epos The Horned God.
- Herne’s Apprentice (2002)
- The Hills are the Holow (2003)
- Spirit of Albion (2006)
- The Cauldron Born (2008)
- Tales from the Crow Man (2009)
- As Nature Intended – Live (2010)
- Sons & Daughters (of Robin Hood) – Single (2011)
Všechna Damhova alba si můžete zakoupit online na iTunes, přes PayPayl nebo na CD Baby. Pokud si chcete Damha užít podstatně více naživo, a zaručuji, že to za to stojí, pak máte skvělou šanci na pražském koncertě 1. října 2012. V předprodeji si lístky můžete zakoupit za 250 Kč a na místě za 270 Kč. Určitě si ale lístky dopředu rezervujte, těžko říct, kdy bude vyprodáno. Odhaduji, že v Baráčnické rychtě bude mít koncert skvělou atmosféru a rozhodně nezahanbí koncerty v předchozích letech.
Pokud si chcete udělat malou hudební ochutnávku, můžete si Damha poslechnout v našem playlistu Damh the Bard Stezek pohanství na YouTube nebo Groovesharku.
Fotogalerie z 3. koncertu Damh the Barda v Praze
Fotografie pořizoval a k publikaci nám laskavě poskytnul Ing. Petr Čepela. Pozvánku na koncert organizovaný ČPS připravila slečna Martina Frošová.
Teda, ta verze Sex Pistols, to myslí Damh vážně? 🙂 Nebo to paroduje? Každopádně mi to připomíná, jako když si Fanánek dělá srandu z Franty Nedvěda 🙂
Otázka co považuješ za „myslí vážně“. Je to folková verze punkové písně. A jde samozřejmě hlavně o zábavu. Takže to nezní pochopitelně stejně. Zhruba stejně jako na konci téhle písně od Totálního nasazení
http://www.youtube.com/watch?v=I6XCtPYOhVc
No, já si hllavně kladu otázku, proč by měl druid myslet vážně takovou nesmyslnou věc, jako anarchistická ideologie. On to ale asi vážně nemyslí a dělá si z anarchistů legraci. Jen jsem chtěl vědět, zda to tak skutečně je, když se znáte…
Můžeš se ho přijít zeptat osobně.
To rozhodně udělám.
[…] Damh the Bard – velekněz pohanské hudby […]
[…] si přečíst i o životním příběhu Damh the Barda z článku na Stezkách pohanství. A protože za každým slavným můžem stojí úžasná žena, neopomeňte příběh jeho […]